Kulinaria

JEŻOWIEC FIOLETOWY

Spaghetti z sosem z ikry jeżowców:
    
Wyjąć łyżeczką ikrę z jeżowców (powinno wyjść około szklanki) i odłożyć do szklanki lub innego pojemnika,  rozgnieść w moździerzu dwa ząbki czosnku z odrobiną oliwy. Resztę oliwy podgrzać lekko na patelni, zdjąć patelnię z ognia, dorzucić masę czosnkową, ikrę jeżowców, pół łyżeczki posiekanej pietruszki, sól, pieprz i chili do smaku. W międzyczasie ugotować 400g spaghetti. Ugotowane polać sosem i...jeść.

Linguine z ikrą jeżowców:

Zagotować dużą ilość wrzątku. Dodać sól kuchenną, wrzuć 500g makaronu linguine, przykryć garnek, by woda znów się jak najszybciej zagotowała, a potem zdjąć pokrywkę i gotować makaron bez przykrycia. Makaron powinien być al dente, czyli jędrny, lekko twardy. Wymieszać ze sobą: 500g ikry jeżowca (posiekanej na kawałki wielkości kciuka), trzy szalotki pokrojone w cienkie paski, jedną cukinię pokrojoną na bardzo cienkie plasterki, sześć pomidorów malinowych pokrojonych w kostkę, sok i skórkę z dwóch cytryn, jedną łyżeczkę suszonej papryczki chili, pół łyżeczki soli morskiej. Dołożyć ugotowane linguine i jeszcze raz wymieszać. Gotowe!

KREWETKA MODLISZKOWATA

Krewetki modliszkowe po tajsku w sosie pomarańczowym z chili i limonką

Krewetki modliszkowe (ok. 15 sztuk) obrać, oczyścić, dokładnie opłukać i osuszyć. Wycisnąć sok z jednej dużej pomarańczy i jednej limonki, wymieszać dokładnie z łyżką brązowego cukru, łyżką sosu rybnego oraz z odrobiną mąki ziemniaczanej. Dwa ząbki czosnku oraz jedną paryczkę chili posiekać na cienkie plasterki. Jedną szalotkę oraz dwa centymetry korzenia imbiru zetrzeć na drobnej tarce. Trawę cytrynową obrać ze zdrewniałych zewnętrznych liści aż pojawi się jasny środek. Zetrzeć jasną część na drobnej tarce. Na patelni podgrzać łyżkę oleju, włożyć przygotowany czosnek, chili, szalotkę, imbir i trawę cytrynową i smażyć przez minutę. Dołożyć drugą łyżkę oleju, włożyć krewetki i smażyć przez minutę z jednej strony. Krewetki przewrócić na drugą stronę i smażyć kolejną minutę. Wlać przygotowany sos, zagotować. Podawać z ugotowanym ryżem.

Szaszłyki z krewetek modliszkowych na musie z mango i chili

Obrane i oczyszczone krewetki nadziać na patyczki (3 sztuki na jeden patyczek). Dwa ząbki  czosnku posiekać i natrzeć nim delikatnie szaszłyki. Obrać jedno mango, pokroić na kawałki,  rozgrzać patelnię, włożyć mango i posiekaną jedną papryczkę chili. Smażyć ciągle mieszając. Po uzyskaniu gładkiej masy odstawić do ostygnięcia. Na patelni rozgrzać 3 łyżki masła, dodać odrobinę czosnku i posiekanej papryczki i ułożyć  szaszłyki. Smażyć ok. 2 min. z każdej ze stron. Gotowe szaszłyki ułożyć na musie z mango i udekorować kolendrą.

MAŁŻE AMANDE

Zapiekane małże amande

Małże zanurzyć na ok. 3 godziny w zimnej osolonej wodzie (dzięki temu pozbędziemy się piasku). Po upływie 3 godzin małże można opłukać i wrzucić do garnka ze szklanką wody i kieliszkiem wina. Doprowadzić do wrzenia, gotować pod przykryciem ok. 3 minuty, aż małże się otworzą. Odcedzić. Te małże, które się nie otworzyły nadają się do wyrzucenia. Tą połówkę, która zawiera małże przełożyć na blaszkę. W międzyczasie przygotować masło ziołowe poprzez połączenie 50g masła, przeciśniętego przez praskę czosnku, posiekanej natki oraz pieprzu i soli. Do każdej muszli włożyć łyżeczkę masła. Całość posypać bułką tartą i zapiekać w piekarniku ok. 4 minut w temp. 220 stopni. Serwować gorące.

Małże amande w curry

Na maśle, w dużym garnku zeszklić drobno  pokrojoną  cebulę. Dodać łyżkę curry i podsmażyć wszystko razem. Włożyć małże, wlać 500 ml jasnego piwa   i 200 ml słodkiej śmietanki.  Od czasu do czasu potrząsać naczyniem.  Gotować do momentu, aż małże się otworzą, wtedy danie jest gotowe.

MAŁŻE NOŻEŃCE

Pieczone nożeńce

Do zimnej osolonej wody włożyć nożeńce i odstawić na 3 godziny. Muszle powinny się w tym czasie otworzyć. Jeśli tak się stanie, mamy pewność, że brzytwy były świeże. Delikatnie usunąć małże z muszli i umyć je pod bieżącą wodą, by wypłukać piasek. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Oliwę, sól, posiekaną natkę pietruszki, rozdrobniony ząbek czosnek i dwie łyżki bułki tartej wymieszać ze sobą. Małże dobrze obtoczyć w mieszance, aby były nią pokryte z każdej strony. Można je przełożyć z powrotem do muszli bądź piec bez nich. Małże rozłożyć na blasze i włożyć do nagrzanego do 200 stopni piekarnika. Piec ok. 15-20 minut, aż bułka się zarumieni. Na koniec skropić sokiem z cytryny.

Nożeńce na domowej patelni

Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucić dwa małe pory i jeden ząbek czosnku oraz dwa małe peperoncino. Poczekać do zeszklenia pora i dolać kieliszek białego wina. Wymieszać, podkręcić ogień i włożyć nożeńce. Zakryć patelnię pokrywką. Gotować przez 5-7 minut wstrząsając całym garnkiem, co jakiś czas tak, aby muszle wymieszały się z sosem. Pod koniec dodać natkę pietruszki, pieprz i odrobinę soli jeżeli potrzeba. Z małży wycieknie „morski płyn”, który jest słony, należy więc uważać z ilością soli. Wyłożyć na talerze. Jeść, popijając albarinõ i maczając chleb w sosie.

MAŁŻE SERCÓWKI

Sercówki w białym winie

Na rozgrzaną w rondlu oliwę wrzucić kilogram sercówek i poczekać aż się otworzą. Następnie dodać drobno posiekany pęczek natki pietruszki i 4 ząbki czosnku (można też natkę z czosnkiem zmiksować). Wlać 200 ml białego wina. Trzymać kilka minut na mocnym ogniu aż 2/3 sosu odparuje. Spożywać od razu po podaniu.

Sercówki w sosie z bagietką

Wymoczone małże odcedzić. Wrzucić dwa ząbki czosnku i papryczkę chili do rozgrzanej oliwy. Po wyjęciu czosnku wsypać małże do garnka i gotować je pod przykryciem przez 5 minut, potem dodać kawałki jednego posiekanego pomidora i 300 ml wina białego. Chwilę poddusić, następnie wrzucić posiekaną zieloną pietruszkę do garnka i odparować alkohol. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Podawać z bagietką, kawałkami cytryny i lampką białego wina.

MAŁŻE ŚW JAKUBA

Przegrzebki po wenecku: z natką pietruszki i czosnkiem

Przegrzebki otworzyć nożem. Mięso wyjąć z muszli, oczyścić i dokładnie opłukać. Muszle odłożyć. Dwa ząbki czosnku obrać i posiekać. 10 g natki pietruszki umyć i posiekać. Na patelni rozgrzać oliwę. Włożyć przegrzebki, czosnek i pietruszkę. Doprawić do smaku solą i pieprzem i smażyć bez przykrycia na umiarkowanym ogniu przez 2 minuty. Cztery muszle umyć, osuszyć i położyć na półmisku. Przegrzebki włożyć do muszli, skropić sokiem z cytryny i zaraz podawać.

Przegrzebki na musie z bobu

Ugotować 15 dkg bobu wraz z obranym ząbkiem czosnku i jedną, małą papryczką chili. Po ugotowaniu obrać, czosnek zostawić, papryczkę wyrzucić. Bób zmiksować na puree z czosnkiem i olejem z dyni, doprawić  pieprzem. Na patelni rozgrzać olej, na rozgrzanym oleju smażyć przegrzebki do delikatnego przyrumienienia, maksymalnie 2 -3 minuty z każdej strony. Na talerz bądź muszelki nałożyć puree, na puree nałożyć usmażone małże św. Jakuba i lekko doprawić pieprzem z góry. Podawać gorące.

MAŁŻE VONGOLE

Spaghetti vongole

500 gram małży dokładnie umyć w zimnej wodzie, te które są niezamknięte wyrzucić. Ugotować makron spaghetti al dente według przepisu na opakowaniu. W połowie czasu gotowania makaronu w dużym garnku podgrzać oliwę, wrzucić na nią małże, trzy ząbki czosnku, jedną pokrojoną w paski szalotkę i garść świeżej bazylii. Wszystko zalać winem i przykryć pokrywką. Gotować około 4 minuty. Potrząsać od czasu do czasu garnkiem. Odcedzić małże zachowując sos i ponownie go zagotować, doprawić pietruszką, pieprzem i odrobiną soli. Małże, które się nie otworzyły wyrzucić. Odcedzony makaron dodać do sosu a w raz  z nim małże. Całość  wymieszać i rozdzielić na talerze podając z kawałkami bagietki.

Vongole po chińsku

Vongole wypłukać w zimnej wodzie i przebrać. Wyrzucić uszkodzone, lub te, które nie zamkną się pod wpływem dotyku. Na dużej patelni rozgrzać olej i przesmażyć na nim  jeden ząbek czosnku z 1g imbiru. Zalać bulionem, gdy się zagotuje dodać muszle, przykryć i dusić, aż się pootwierają. Ugotowane muszle o z patelni.  Wyrzuć te, które się nie otworzyły. Na patelnię wlać 1 łyżeczkę sosu ostrygowego, 1 łyżeczkę sosu sojowego/z czarnej fasoli oraz pół łyżeczki cukru. Zamieszać. Gotować, aż sos nieco odparuje, następnie dolać do niego 2 łyżeczki skrobi kukurydzianej wymieszanej w łyżce wody. Zagotować ponowni do zagęszczenia sosu. Dorzuć do niego ugotowane wcześniej muszle. Wymieszać, doprawić świeżo zmielonym pieprzem, zjeść.

MAŁŻE WŁOSKIE

Zupa z małży włoskich

Kilogram świeżych małży włoskich wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą, zeskrobać narośla i oderwać bisiory. Mule włożyć do garnka z niewielką ilością wody i podgrzewać, aż muszle się otworzą. Otwarte muszle wyjmować z garnka i oddzielać mięczaki od muszelek. Mięczaki włożyć do wazy i trzymać w cieple. Wywar przecedzić i odstawić. 300 g pomidorów umyć, obrać ze skórki i usunąć nasiona. Miąższ pokroić w kostkę. Ząbek czosnku obrać i posiekać. W garnku rozgrzać oliwę, włożyć pomidory oraz czosnek i smażyć przez 5-6 minut. Sos pomidorowy doprawić szczyptą soli i pieprzu, dodać natkę pietruszki i wywar. Wymieszać i zalać mule. Podawać na gorąco z opieczonymi kromkami bułki.

Małże włoskie w białym winie i pomidorach

Kilogram świeżych małży włoskich dokładnie oczyścić. Uszkodzone muszle wyrzucić. Obrać dwie małe szalotki i dwa ząbki czosnku, pokroić na cienkie plasterki. W dużej, głębokiej patelni lub rondlu, na średnim ogniu podgrzać oliwę, zeszklić szalotki i czosnek, wlać szklankę białego wina, a za chwilę rozdrobnione pomidory z puszki. Doprawić solą i pieprzem. Gotować kilka minut, dodać mule, przykryć, zwiększyć ogień i gotować, aż mule się otworzą, przez około 6 minut. Od czasu do czasu potrząsnąć patelnią, aby wymieszać mule. Podawać z grzankami, maczając je w sosie pomidorowym. Posypać bazylią, natką pietruszki lub liśćmi rukwii wodnej. Mule dobrze smakują jedzone prosto z patelni. Można je też doprawić ostrą papryką chili lub suszonym oregano czy tymiankiem, dodając przyprawy do gotujących się pomidorów.

SERCÓWKA POSPOLITA

Makaron z sercówkami

Na patelni rozgrzać oliwę -  4 solidne łyżki. Dodać siekaną drobno, całą dużą szalotkę. Posiekać peperoncino, wcześniej oczyścić je z pestek. Smażyć do zeszklenia. Wlać duży kieliszek białego wina i odparować do połowy. Dodać 2 ząbki roztartego czosnku i wsypać oczyszczony kilogram muszli. Łyżką wymieszać, aby sercówki pokryły się sosem. Po 2-3 minutach, gdy już wszystkie się otworzyły, dodać drobno siekaną dużą garść natki. Sercówki dodać do makaronu i wymieszać wszystko razem.

Sercówki z cieciorką i rozmarynem

Kilogram świeżych sercówek dokładnie oczyścić. Małą cebulę pokroić w kostkę. 3 filety anchois rozdrobnić widelcem. Na rozgrzaną oliwę dodać pokrojoną cebulę wraz z anchois. Kiedy cebula się lekko zeszkli, dodać do niej płatki papryczki chili oraz oczyszczone sercówki. Dolać 100 ml wody oraz 100 ml wina. Otworzyć puszkę ciecierzycy, dolać sos z puszki na patelnie. Zredukować. Dodać ciecierzycę oraz dwie gałązki świeżego rozmarynu. Podawać z chrupiącą bagietką.

ŚLIMAK MORSKI NASSARIUS

Pieczone morskie ślimaki

Ślimaki (500g) opłukać, ułożyć na metalowych blaszkach, posypać sporą ilością soli, pieprzem, tymiankiem i polać oliwą (dużą ilość). Piec, w piekarniku nagrzanego do 225 C 25 minut. Do ślimaków podać sos czosnkowy (jogurt naturalny i czosnek zmiksowany). Przy jedzeniu jeść wszystko, wyciągając ślimaczki wykałaczką ( nie jeść ich czarnego końca).

Ryż z boćwiną, białą fasolą i ślimakami

Szafran (10 nitek) zawinięty w kawałek folii aluminiowej położyć na 10 sekund na gorącą i suchą patelnię. Na osobnej patelni podgrzać 2-3 łyżki oliwy. Dodać drobno pokrojoną jedną cebulę. Smażyć do zeszklenia, po czym dodać drobno posiekany ząbek czosnku i smażyć przez 2-3 minuty. Dodać dwie łyżki przecieru pomidorowego oraz szafran i dokładnie wymieszać. Po około 5 minutach zdjąć patelnię z ognia i dodać łyżeczkę papryki w proszku. Dokładnie wymieszać i odstawić. W garnku zagrzać litr bulionu warzywnego. Dodać pokrojony w paski pęczek liści boćwiny oraz ugotowaną wcześniej, lekko twardawą, odcedzoną fasolę . Gotować przez 5 minut, dodać składniki z patelni i dokładnie wymieszać. Gdy bulion zacznie wrzeć, dodać ryż. Gotować zgodnie z czasem podanym na opakowaniu ryżu. Ślimaki dodać około 15 minut przed zakończeniem czasu gotowania. Przed podaniem posypać natką pietruszki.

TRUFLA MORSKA. MAŁŻE VENUS HISZPAŃSKIE

Małże venus w skorupkach w maśle i bulionie

 Świeże małże (1kg) starannie umyć w zimnej wodzie i oskrobać. Oderwać nić (tzw. bisior)za pomocą której przyczepiają sie do skał. Odrzucić wszystkie które są otwarte lub uszkodzone. W dużym rondlu rozgrzać pół kostki masła , dodać dwie duże cebule i smażyć, aż sie zeszklą. Dolać szklankę wytrawnego, białego wina, dodać pieprz, sól do smaku oraz pół litra bulionu. Doprowadzić do wrzenia. Dodać małże, przykryć i gotować na dużym ogniu kolejne 5 minut, aż małże się pootwierają. Od czasu do czasu wstrząsnąć garnkiem, by zawartość się wymieszała. Małże przełożyć do miski i odrzucić wszystkie, które sie nie pootwierały. Cytryną skropić muszle w środku. Posypać posiekaną natką pietruszki. Podawać z ciepłymi bagietkami i masełkiem czosnkowym.

Pieczone małże venus z serem

Świeże małże (1 kg) dokładnie umyć  pod bieżącą wodą i oskrobać. Jedną ostrą papryczkę i pęczek natki pietruszki drobno posiekać. Oczyszczone mule umieścić w głębokiej patelni lub garnku wraz z jedną łyżką natki pietruszki i ostrą papryczką. Zalać 150 ml białego wina. Podgrzewać pod przykryciem na dużym ogniu do czasu, aż muszle się otworzą (ok. 4-5 min). W tym czasie kilkakrotnie energicznie poruszać patelnią. Małże odcedzić zachowując płyn z gotowania (zamknięte muszle wyrzucić). Zetrzeć 50g sera na tarce i umieścić w misce wraz z pozostałą częścią natki pietruszki i dwoma łyżkami oliwy. Wymieszać. Partiami dolać ok. 250-300 ml płynu z gotowania małż do momentu, aż masa będzie miała konsystencję kremu. Następnie przepołowić mule, odrywając część muszli, w której nie ma mięsa. Każdą muszlę z mięsem wypełnić serowym farszem i ułożyć na blasze wyłożonej folią aluminiową. Całość skropić odrobiną oliwy i soku z cytryny. Małże pod serową pierzynką piec w średniej temperaturze przez ok. 10 minut, do momentu, aż farsz nabierze złotego koloru. Podawać na ciepło z białym pieczywem.

TRUFLA MORSKA (MAŁŻE VENUS WŁOSKIE)

Fasolka z małżami venus w bulionie szafranowym

Namoczoną przez noc fasolę (250g) odcedzić, włożyć do rondelka i wlać zimną wodę, by przykryła fasolkę. Zagotować na małym ogniu, odcedzić. Przełożyć do dużego garnka, dodać oliwę z oliwek, obrane dwa ząbki czosnku, dwa liście laurowe, opłukaną jedną cebulę i natkę pietruszki. Wlać wodę, tak aby przykryć fasolkę. Gotować przez około 1 i 1/2 godziny. 10 nitek szafran rozetrzeć w moździerzu, rozprowadzić w 3 łyżkach wody z fasolki, przelać do garnka z fasolką. Dodać sól 3 łyżki bułki tartej. Przykryć i gotować na małym ogniu, aż fasolka będzie miękka. Z bulionu wyjąć cebulę i liście laurowe. Umyć małże pod bieżącą wodą, osuszyć. Włożyć je do płaskiego rondla, wlać 200 ml wody, przykryć i gotować na dużym ogniu przez około 3 minuty, potrząsając parę razy naczyniem. Gdy wszystkie małże się otworzą, wyjąć je, wodę zachować. Muszelki z mięsem małży włożyć do garnka z fasolą (najlepiej na 15 minut przed podaniem). Wodę z gotujących się małży przelać do garnka z fasolą, bezpośrednio przez sitko. Podawać w ogrzanych półmiskach, np. z chrupiącymi grzankami czosnkowymi.

Małże venus z oregano zapiekane pod panierką

Rozgrzać piekarnik do 220 stopni. Rozłożyć 12 małż venus na blasze i wstawić do piekarnika na 2-3 minuty, żeby się pouchylały. Nie mają się upiec, tylko uchylić, żeby było łatwiej je otworzyć. Nożem do masła pootwierać małże i usunąć górną część muszli. Podważyć małże, żeby oderwać je od muszli. Powkładać je z powrotem i ułożyć na blasze. Mocno rozgrzać górną grzałkę piekarnika. Wymieszać w misce szklankę bułki tartej, dwa ząbki czosnku, dwie łyżki drobno posiekanej natki pietruszki, trzy łyżki drobno posiekanego, świeżego oregano, łyżeczka chili oraz sól. Dodać dwie łyżki oliwy i wymieszać. Dolać tyle bulionu, żeby zwilżyć panierkę. Doprawić do smaku. Nałożyć po porcji panierki na każdą muszlę z małżem. Na blachę wlać ½ szklanki wody i ostrożnie wstawić blachę na górną półkę piekarnika pod samą grzałkę. Zapiekać 5-6 minut, aż panierka będzie rumiana i chrupiąca.